Blog, Design
komentarze 4

Boazeria We Wnętrzu

Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl

Pisałam już na blogu o lamperii- „Trendy 2016 – Lamperia”, lastryko – „Trendy 2015 – Lastriko” a także korku – „Trendy 2015 – Korek”. Niedawno pojawił się także wpis o tapetach – „Tapety vintage”. Wszystkie te teksty łączy tematyka retro. Dzisiaj chciałabym dodać do tego zestawu kolejny temat jakim jest boazeria we wnętrzu.

Boazeria we wnętrzu budzi skrajne emocje

   W trakcie mojej pracy przy projektowaniu wnętrz miałam kilkukrotnie okazję przekonać się, że tytułowa boazeria we wnętrzu budzi w ludziach skrajne emocje. Dla jednych jest ona reliktem przeszłości, który w trakcie remontów bezsprzecznie należy usunąć ze ścian, innym podoba się tak bardzo, że są w stanie kupić mieszkanie ze względu na dobrze zachowaną drewnianą boazerię.

Czym jest boazeria

   Słowo boazeria pochodzi z języka francuskiego (boiserie) i oznacza drewnianą okładzinę ścian oraz sufitów. Znana jest już od starożytności, chociaż w Polsce najbardziej chyba kojarzy się z tandetną PRL- owską ścienną okładziną. Bardziej szlachetne skojarzenia budzi w nas na pewno drewniana boazeria kamieniczna, będąca częścią ozdobnej stolarki. Boazeria pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczenia ściany przed zniszczeniem, ale ma także walory estetyczne. W przeszłości najpopularniejsze były boazerie drewniane, obecnie spotyka się także jego tańsze imitacje jak PCV czy MDF. Swego czasu modne u nas były także boazerie wykonane z korka.

Moja opinia na temat boazerii

   Jeśli jesteście stałymi czytelnikami mojego bloga to moja opinia na temat boazerii pewnie Was nie zaskoczy. Bardzo ją lubię i to zarówno tą występującą w mieszkaniach kamienicznych, jak i tą z czasów PRL-u. Obowiązuje jednak jedna zasada. Boazeria nie powinna być wykonana z tanich zamienników. Nie akceptuję tandetnych imitacji drewna takich jak PCV. Takiej okładziny absolutnie nie wyobrażam sobie w mieszkaniu moim czy moich klientów. W każdej innej postaci: drewna, korka czy pomalowanej płyty MDF ją lubię. Ponadto boazerie stają się coraz bardziej popularne! Dlatego jeśli macie w swoim mieszkaniu starą PRL-owską boazerię to doceńcie ją. Dobrym pomysłem jest odświeżenie drewna poprzez zeszlifowanie zżółkniętej warstwy lakieru i ewentualne użycie bejcy lub pomalowanie jej na jakiś kolor. Wcale nie musicie ograniczać się do białego koloru. Bardzo na czasie są boazerie szare, a nawet kolorowe. Zobaczcie sami!

  A Ty jaki masz stosunek do boazerii w mieszkaniu? Czy masz w swoim mieszkaniu, domu boazerię? Lubisz ją czy nie? Proszę zostaw swoją opinię w komentarzu!

  Zapraszam Cię także na mój Instagram oraz Fan Page na Facebooku , gdzie piszę o remoncie mojego mieszkania i publikuję zdjęcia, których nie znajdziesz na blogu:)

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Pinterest, Ferm Living, Muuto, Sandberg
ŹRÓDŁA: Pinterest, Ferm Living, Muuto, Sandberg

Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl
Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl
Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl

Boazeria we wnętrzu www.collagedesign.pl

 • Polubiłam ją ostatnio bardzo… Zwłaszcza w kamienicach, w długim przedpokoju… Uszlachetnia wnętrze 🙂 Ale masz rację: to muszą być wysokogatunkowe materiały, żadne tanie zamienniki.

  • Gabriela

   Tak, ta w kamienicach jest urocza. Ja ciągle się zastanawiam w jakim wnętrzu chciałabym bardziej mieszkać, nowoczesnym czy starym kamienicznym i nie potrafię się zdecydować! Dobrze, że na razie nie mam takiej możliwości wyboru! I mieszkam w bloku z wielkiej płyty! A tanie zamienniki to coś czego nie toleruję we wnętrzach… !

 • sonia

  Najlepszy przykład boazerii to cały dom @ledansla i w ogóle to jest najlepszy przykład wszystkiego :p

  • Gabriela

   Ciekawy profil:) Ale powiem Ci szczerze, że na Instagramie wolę obserwować nasze polskie profile! Jakoś tak cieszy mnie nawiązywanie kontaktu z innymi polskimi blogerami!