Blog, Design
Komentuj

Ikea PS 2017

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Nie pierwszy raz poruszam na blogu tematykę wzornictwa firmy Ikea. Pisałam już o dwóch świetnych moim zdaniem seriach wypuszczonych przez Ikea w ostatnich latach. Były to: przepiękne rękodzieło – „Ikea Viktigt”  i świetna seria Sinnerlig, w której wykorzystano modny coraz bardziej we wnętrzach korek – „Trendy 2015 – Korek” . Jeśli jeszcze ich nie widzieliście warto wrócić do tych wpisów. Po raz pierwszy chciałabym dzisiaj poruszyć temat kolekcji  Ikea PS 2017.

Moje zestawienie

   1. Dywan 
2. Półka drewniana
3. Stolik/stołek drewniany
4. Stolik na kółkach
5. Ozdoba
6. Szklane wazony
7. Wazon szaro/biały z recyklingu
8. Szafka metalowa

Ikea PS

   Ikea PS cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli designu i projektantów wnętrz, którzy oczekują jej nierzadko z niecierpliwością.  Dzieje się tak dlatego, że kolekcja pojawia się raz na 2, 3 lata i tworzona jest przez znanych projektantów z całego świata. Nazwa serii PS pochodzi od słów „post scriptum” dopisywanych zwykle na końcu listów. Ta limitowana seria stanowi bowiem dodatek do podstawowej kolekcji Ikea. Pierwsza seria Ikea PS ukazała się w roku 1992, a poprzednia w 2014 roku.

Ikea PS 2017

   Tegorocznej 9-tej już kolekcji Ikea PS przyświeca hasło „Uwolnij się”. Składa się z 50-ciu, w większości limitowanych przedmiotów. Tym razem pracowało nad nią 17 – tu projektantów z całego świata. Kolekcja dostępna jest w sklepach od lutego tego roku. Tak opisuje ją Ikea:

„IKEA PS 2017 jest dla kochających niezależność. Dla wolnomyślicieli, którzy nie chcą żyć wyłącznie pracą, a konwenansom mówią zdecydowane „nie”. Bez pytania o zgodę czy aprobatę. Wybierają wolność i wszystkie związane z nią możliwości.
I właśnie dla takich osób zaprojektowano IKEA PS. Któż lepiej doceni składaną sofę, którą można powiesić na ścianie, lub poduszkę zamieniającą się w kołdrę, albo samonawadniającą doniczkę, dzięki której niepodlewane rośliny przetrwają dwa tygodnie?”

Ikea

„Dziewiąta kolekcja IKEA PS  2017 jest kolejną próbą stworzenia produktów odpowiadających na potrzeby stale rozwijającego się mobilnego społeczeństwa, które chętnie i często zmienia miejsce zamieszkania, wybierając najczęściej większe ośrodki miejskie. Duże miasta to z kolei często niewielkie powierzchnie mieszkań, na których każdy chce żyć komfortowo. Funkcjonalne kształty i połączenia, unikalne printy oraz ciekawa gra kolorów zaprezentowane w IKEA PS 2017, spodobają się osobom poszukującym niestandardowych, a jednocześnie użytecznych rozwiązań w dobrych cenach.”

Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA Retail w Polsce

   Przy tworzeniu kolekcji wykorzystano nowoczesne materiały i innowacyjne technologie np. metodę druku 3d. Przedmioty i meble miały być funkcjonalne, mobilne i wykonane w dużej mierze z recyklingu.

Moje rozczarowanie

   Przyznam, że czekałam na nową kolekcję Ikea PS z niecierpliwością. Rozumiem idee, które przyświecały twórcom, rozumiem podążanie za zmianami, które następują we współczesnym świecie. Rzeczywiście mieszkamy na coraz mniejszych powierzchniach,  rzeczywiście jesteśmy coraz bardziej mobilni. Podoba mi się także ekologiczne podejście, jestem zwolenniczką wykorzystania idei recyklingu. Pochwalam próbę wykorzystania nowoczesnych technologii przy tworzeniu kolekcji! Fotel, którego siedziska drukowane są na drukarce 3d? Brzmi ekscytująco! Jednak przeglądając najnowszą kolekcję PS czułam się coraz bardziej rozczarowana… Najzwyczajniej w świecie nie podoba mi się. W porównaniu z kolekcją z 2014 roku, design wypada na niekorzyść. Kolorystyka jest dla mnie zbyt pstrokata, zbyt wiele w niej przedmiotów, których po prostu nie mam potrzeby używać … Nieporozumieniem jest dla mnie narzuta z zamkiem, nie wiem do czego miałabym także używać poduszki na krzesło/podłogę. Dużo tu przedmiotów nie związanych bezpośrednio z urządzaniem wnętrz np. kolorowe pałeczki czy kolorowe karneciki… W kolekcji znajduje się aż 7 siedzisk i sof, które jednak nie zachwycają mnie designem. Sofy są nierozkładane, a każdy kto mieszkał na małej powierzchni wie, jak ważne jest na niej każde dodatkowe miejsce do spania.

Co mi się podoba

   Ale dość już krytyki. Być może po prostu moje życie nie wpisuje się w ogólnie panujące trendy ponieważ nie potrzebuję składanych mebli, śpiworów i przenośnych lamp? Być może innym osobom przydadzą się takie właśnie przedmioty? A może kolekcję tą należy traktować raczej jako ciekawe zjawisko ze świata designu? Z trudem, ale udało mi się jednak wybrać kilka przedmiotów i mebli, które przypadły mi do gustu. Moim faworytem jest okrągły dywan z delikatnym niebieskim wzorem. Podobają mi się też meble wykonane z drewna i metalu malowanego proszkowo – stolik na kółkach i mała stojąca półka. Użycie tego zestawienia materiałów gwarantuje wytrzymałość mebla. Ciekawym pomysłem było też wykonanie szafki z ażurowej metalowej siatki. Szklany wazon z białymi maziajami jest owocem przetopu starego szkła, więc warto go zauważyć. Całą kolekcję IKEA PS 2017 możecie zobaczyć  TUTAJ. 

   A Wy co sądzicie o tej kolekcji? Może macie zupełnie inne zdanie na jej temat? Może właśnie Wam przydadzą się przedmioty o których pisałam? Jestem niezwykle ciekawa, dlatego czekam na Wasze komentarze!

   Zapraszam Cię także na mój Instagram oraz Fan Page na Facebooku , gdzie piszę o remoncie mojego mieszkania i publikuję zdjęcia, których nie znajdziesz na blogu:)

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Ikea
ŹRÓDŁA: Ikea

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl

Ikea PS 2017 - Rozczarowanie www.collagedesign.pl