Blog, Wnętrza prywatne
komentarzy 8

Kawalerka we Wrocławiu

Kawalerka we Wrocławiu www.collagedesign.pl

Projekt, który Wam dzisiaj prezentuję, jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze jest to debiut polskiego wnętrza na moim blogu. Po drugie nie są to zdjęcia wnętrza, a jedynie wizualizacje. Do tej pory nie zdecydowałam się na pokazywanie wizualizacji na blogu, ponieważ z założenia uważam je za mniej wartościowe niż zrealizowane projekty. Jak to mówią „papier wszystko przyjmie”, natomiast realizacja projektu to zupełnie inna bajka. Projektant mierzy się w jej trakcie z ograniczeniami, jakie niosą ze sobą materiały, wizja klienta, możliwości i chęci wykonawców a także szereg innych ograniczeń stawianych przez materię. Nie myślcie jednak, że to samo dotyczy „polskości” projektu. To, że projekt powstał w naszym kraju, świadczy o nim tylko na plus. Jak dotąd nie zdecydowałam się na pokazywanie Wam polskich wnętrz z prostego powodu. Na moim blogu obowiązuje tylko jedna zasada – pokazuję to co zachwyca. Mnie, ale mam nadzieję, że również Was. Kwestia tego, jakiej narodowości jest twórca, jest kwestią drugorzędną. Stąd też można wysnuć wniosek, że kawalerka, którą dziś prezentuję, urzekła mnie w dużym stopniu.

   Na ten projekt natknęłam się zupełnie przypadkiem, przeglądając pewien znany portal ogłoszeniowy. Na tyle mi się spodobał, że postanowiłam dotrzeć do źródeł i poznać jego twórców. Okazało się, że jest to polski duet – Krzysztof Kostecki i Maciej Kowalik z pracowni Kikarchitekci. Maleńka – 21m2 kawalerka, którą zaprojektowali znajduje się we Wrocławiu. W jednym pomieszczeniu mieści się tutaj kuchnia, miejsce do spania i wypoczynku, a także (co najistotniejsze moim zdaniem w tak małej przestrzeni) sporo miejsca do przechowywania. Moją uwagę w tym projekcie przykuł przede wszystkim świetny zabieg podziału (poprzez zaznaczenie odrębnym kolorem) wnęki aneksu kuchennego od części pokojowej. Dzięki niemu przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana i to zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Wdzięcznym pomieszczeniem jest także łazienka. Co prawda nie znajdziemy w niej wyszukanego designu -wyposażona jest w proste sprzęty, jednak dobrane ze smakiem, a dzięki zastosowaniu szarej „lamperii” z płytek pomieszczenie wygląda naprawdę ciekawie. A oto co mówią o projekcie sami twórcy:

„Projekt ten to próba połączenia wszystkich przestrzeni funkcjonalnych normalnego mieszkania w małej przestrzeni. Kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, garderoba oraz sypialnia w jednym, niewielkim pokoju to problem nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. W tym wnętrzu postawiliśmy na klasykę, łącząc ją z duńskimi akcentami, chcieliśmy otrzymać nowoczesne, proste a zarazem przytulne wnętrze. Główną ideą było wizualne uporządkowanie, oddzielenie stref, które zazwyczaj są osobnymi pomieszczeniami… nadanie im indywidualnego charakteru w jednym, kompaktowym wnętrzu”.

Krzysztof Kostecki

   Myślę, że cele, które postawili sobie architekci, jak najbardziej zostały osiągnięte. Z niecierpliwością czekam na kolejne projekty tej pracowni i oby więcej takiego designu w Polsce. A Wy co sądzicie o takim wnętrzu?

AUTOR: Gabriela Huzarska
WIZUALIZACJE: Kikarchitekci
ŹRÓDŁA: Kikarchitekci

Kawalerka we Wrocławiu www.collagedesign.pl

Kawalerka we Wrocławiu www.collagedesign.pl

Kawalerka we Wrocławiu www.collagedesign.pl

 • Wizualizacje są niesamowite. Dawno nie wdziałam aż tak realistycznych (a może widziałam i właśnie o tym nie wiem…?). Bardzo podoba mi się taki minimalizm. Jednak nie do końca podobają mi się projekty, w których sypialnia oraz część jadalniana nie jest chociaż w minimalnym stopniu oddzielona od reszty mieszkania, np. ścianką albo przynajmniej półkami (chociaż całkowicie rozumiem, że to malutka kawalerka). Po co aż tak duża kabina prysznicowa w łazience? Z pewnością fragment tej powierzchni dałoby się inaczej wykorzystać – na potrzeby pokoju… Nie jestem również przekonana do tworzenia ogromnych ścianek na telewizor (brr!). Mieszkanie wygląda na przeznaczone dla młodych ludzi, a ci (w tym 22-letnia ja) coraz rzadziej potrzebują ekranów innych, niż komputerowych. „Próba połączenia wszystkich przestrzeni funkcjonalnych normalnego mieszkania w małej przestrzeni” – łączonych przestrzeni nie lubię, bo już w takich zdarzało mi się wielokrotnie pomieszkiwać. Są problematyczne. Mieszają się różne zapachy, mieszają się ze sobą i codzienne rytuały, a to zawsze mi przeszkadzało… Tak, czy inaczej, dobrze jest widzieć polski projekt. Serdeczności!

  • Gabriela

   Ja na początku myślałam, że to zdjęcia, ale po wnikliwszej obserwacji okazało się, że jednak świetnej jakości wizualizacje.

   Mnie właśnie bardzo odpowiada zabudowa meblowa na całą ścianę – jednocześnie zgrabnie ukrywa telewizor (z własnego doświadczenia wiem, że to bardzo problematyczny estetycznie element do aranżacji) a jednocześnie tworzy bardzo dużą przestrzeń do przechowywania niezbędną w tak małym mieszkaniu!

 • To są wizualizacje!! A już chciałem pytać o obiektyw…

 • Agata

  wizualizacje są bardzo efektowne, ale lampa w kuchni zawieszona przy szafkach gorneych umiemożliwi ich otwieranie – projektant zatem skupi\ł się na ładnej prezentacji złego rozwiązania….

  • Gabriela

   Agata to fajnie, że tak wnikliwie oglądałaś! Też to zauważyłam, ale pamiętajmy, że to tylko wizualizacje i często się na nich zdarzają takie właśnie wpadki:) Gorzej jeśli podobna sytuacja zdarzyłaby się już na budowie;P

  • Krzysztof M. Kostecki

   Pewnie Szafki mają fronty przesuwne 😉

 • Adam Piasecki

  W takiej kawalerce można mieszkać. Idealnie dobrane kolory. Świetne wnętrza 🙂

  • Cieszę się że Ci się podoba i zapraszam na blog częściej 😊