Archiwum, Wnętrza publiczne
komentarze 4

Kawiarnia Ito-biyori od Ninkipen

Kawiarnia Ito biyori studia Ninkipen collage designKawiarnia Ito biyori studia Ninkipen collage designKawiarnia Ito biyori studia Ninkipen collage designKawiarnia Ito biyori studia Ninkipen collage designKawiarnia Ito biyori studia Ninkipen collage design

Rzut kawiarni

Rzut kawiarni

Dziś chciałabym wam przedstawić kolejny po DOMU W SHINTOU projekt wnętrz stworzony przez pracownię japońską. Jest to kawiarnia Ito-biyori, zaprojektowana przez studio Ninkipen, znajdująca się w Osace. Już na pierwszy rzut oka możemy w tym projekcie dostrzec charakterystyczne dla japońskiego projektowania cechy: prostotę, wykorzystanie naturalnych, bliskich człowiekowi materiałów, przenikanie się środowiska naturalnego i ludzkiego. Wszystkie te cechy sprawiają, że wnętrze ma bardzo ciepły klimat i odzwierciedla charakter miejsca, w którym serwuje się organiczną żywność:

„Główną ideą tego projektu było stworzenie atmosfery, która harmonizowałaby z organiczną żywnością, znajdującą się w ofercie kawiarni.”Yasuo Imazu

   Kawiarnia składa się z części przeznaczonej dla klientów – ogródka, sali konsumpcyjnej dla 14 osób, wc i części dla nich niedostępnych – kuchni i magazynu. Ogródek przed kawiarnią to także pomysł architeków:

„Zamieniliśmy parking znajdujący się przed kawiarnią na ogród z ziemią i kilkoma rodzajami drzew.”Yasuo Imazu

   Po wejściu do kawiarni naszą uwagę przykuwa drzewko brazylijskie Jabuticaba posadzone w jej centrum. Efekt natury „wkraczającej” do wnętrza potęguje odbicie drzewka w dużym okrągłym lustrze powieszonym na ścianie. Drzewko zasadzono w zrobionej z syntetycznego kamienia donicy. Podłoga w kawiarni została wykonana z polerowanego betonu. Ścianę za stolikami zdobi betonowa zaprawa w głębi pomieszczenia przechodząca w postawioną pod ukosem ścianę z cegły. Ściana naprzeciwko pokryta jest (w sposób znany tylko architektom) rozdrobnioną sprasowaną ziemią. W głębi pomieszczenia na tle drewnianej ścianki znajduje się monolityczna lada ze sztucznego białego kamienia.

   Urzeka mnie umeblowanie kawiarni do którego wkracza bezkonkurencyjny duński design- przy dębowych stolikach stoją moje ulubione krzesła Wishbone projektu Hansa J. Wegnera i J39 Børge Mogensena. Wkrótce z resztą będziecie mieli szansę przeczytać więcej o skandynawskim designie i wnętrzach, ponieważ następny wpis już chodzi mi po głowie!

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Hiroki Kawata
ŹRÓDŁA: Dezeen, Archdaily

ninkipen

 • Michał

  Najlepsze jest to drzewo w środku.

  • Gabriela Huzarska

   🙂

 • Ewelina Jaworska

  Mieć takie w domu…Ogólnie świetny, świeży klimat, na pewno przychodziłabym tam na śniadania. Ciekawe jak pomieszczenie wygląda wieczorami. Na zdjęciach widać, że drzewko jest wtedy podświetlone.