Blog, Design
komentarzy 5

Kolor Roku 2018 – Ultra Violet

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

W poprzednich latach pisałam już na blogu o kolorze roku wg Pantone.  W 2015 była to kontrowersyjna Marsala – Kolor Roku 2015 wg Pantone, w 2016 dwa kolory – Rose Quartz i Serenity – Kolor Roku 2016 wg Pantone.  Tegorocznym kolorem roku było Greenery – Greenery – Kolor Roku 2017, które zrobiło zawrotną karierę we wnętrzach! A jaki jest kolor roku 2018? To Ultra Violet.

Czym jest Kolor Roku wg Pantone

  Co roku firma Pantone ogłasza kolor roku. Wybrana barwa ma zawsze znaczenie symboliczne i jest odzwierciedleniem pojawiających się trendów. Kolor roku jest wyłaniany na podstawie obserwacji tego, co dzieje się w świecie mody, sztuki, architektury, ale też w życiu codziennym. Według firmy Pantone kolor roku wyraża nastrój i nastawienie, które odczuwalne jest globalnie.

Ultra Violet jako kolor roku 2018


Ultra violet to wg Pantone kolor sugerujący tajemnice kosmosu i tego co nas czeka i pozostaje do odkrycia poza tym, gdzie jesteśmy teraz. Enigmatyczny fiolet od dawna symbolizuje kontrkulturę, niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość.. David Bovie, Prince, Jimi Hendrix sprawili, że kolor ten zaczął być kojarzony jako wyraz indywidualności i przekraczania granic. Ultra Violet to barwa mistycyzmu i duchowości. Kolor ten jest często kojarzony z praktykami uważności, medytacji, które oferują schronienie przed dzisiejszym nadmiernie przepełnionym bodźcami światem. Zastosowanie fioletowego oświetlenia w przestrzeniach medytacyjnych inspiruje ludzi do połączenia. Dyrektor wykonawczy Pantone powiedział:

„Żyjemy w czasach, które wymagają inwencji i wyobraźni. Ten rodzaj twórczej inspiracji niesie ze sobą Ultra Violet, głęboki fiolet, który przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom. Od odkrywania nowych technologii, eksplorację galaktyki po ekspresję artystyczną i duchową refleksję, intuicyjny Ultra Violet toruje drogę do tego, co dopiero nadejdzie.”

Leatrice Eiseman

Moja opinia

   Pierwszą moją reakcją, gdy zobaczyłam kolor roku 2018 było zdziwienie. Może też trochę rozczarowanie. Nie ukrywam, że fiolet nie należy do bliskich mi kolorów. Jednak im dłużej o nim myślę i czytam tym bardziej się do niego przekonuję. Kiedy zobaczyłam go pierwszy raz przypomniała mi się pewna psychoterapeutka, która uczęszcza do tej samej szkoły jogi co ja. Pomyślałam, że w tym roku stanie się bardzo modna, ponieważ od dawna ubiera się z góry na dół i otacza różnymi odcieniami fioletu. Zdaje się, że nie tylko jej ubranie staje się modne, ale sama jej jak sądzę bogata i uduchowiona osobowość. Fiolet kojarzył mi się z głęboką duchowością od czasu studiów religioznawczych, kiedy dowiedziałam się, że to kolor przypisany w hinduizmie do najwyższej czakry ciemieniowej zwanej sahasrarą. Wiąże się go z mądrością, duchowością i oświeceniem. Kiedy zatem przeczytałam więcej na temat uzasadnienia przez Pantone wyboru koloru roku 2018, utwierdziłam się w przeświadczeniu, że nie jest to przypadkowa zachcianka jakiegoś natchnionego projektanta, ale świadoma, przemyślana decyzja, oparta na dogłębnej znajomości barw i ich symboliki. Nie mniej jednak mam obawy czy kolor ten ma szansę stać się tak popularny w naszych wnętrzach jak ubiegłoroczne Greenery, które niewątpliwie królowało w 2017 roku.

  A Wy co sądzicie o kolorze roku 2018 wg Pantone? Lubicie kolor fioletowy we wnętrzach?Proszę zostawcie swoją opinię w komentarzu!

  Zapraszam Was także na mój Instagram oraz Fan Page na Facebooku , gdzie piszę o remoncie mojego mieszkania i publikuję zdjęcia, których nie znajdziecie na blogu:)

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Pinterest
ŹRÓDŁA: Pinterest, Pantone


Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl
Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

Kolor Roku 2018 - Ultra Violet www.collagedesign.pl

 • sonia

  nie lubię, ale oczywiście to jakie zdjęcia wybrałaś, żeby go pokazać, trochę mnie przekonują. i ta symbolika 🙂

  • Pewnie, że przekonują. Im częściej się coś widzi tym wydaje się piękniejsze… I powtórzę się, że dochodzę do wniosku, że każdy kolor użyty w umiejętny sposób (np. dobór odpowiedniego odcienia) i zestawiony z innymi pasującymi barwami może wyglądać dobrze.

 • Pol-druk Zaproszenia ślubne, G

  A ja tam lubię fiolet. Oczywiście tylko jako dodatek, bo gdy jest go za dużo to działa depresyjnie.

 • Chyba jestem upośledzona, bo mi fioletowy kojarzy się z bezguściem i nastolatkami… Kilka lat temu, gdy byłam gimbusem, zapanowała moda na malowanie pokojów nastolatków na fioletowo, prawie wszystkie moje koleżanki miały takie ściany, czasami jeszcze z dodatkiem zieleni. Wyglądało to w małych, ciasnych wnętrzach niezwykle szkaradnie. Fiolet to, po pomarańczowym, jedyny kolor którego nie akceptuję we wnętrzach ani na ubraniach (aczkolwiek fioletowe włosy są spoko). Symbolikę znam i mnie przekonuje, ale jeszcze bardziej dodaje „ciężaru” temu odcieniowi.
  (ps. Okey, mam odrobinkę fioletu w pokoju – ulotkę nicy muzeów, na której jest muzeum na fioletowym tle. Ale to tylko tyle!)

 • Każdy kolor ma swoich zwolenników. Ten akurat nieźle kontrastuje względem np. miedzianego żyrandola.