Design
komentarzy 5

Rzecz o mobilach

Mobile www.collagedesign.pl

Sztuka we wnętrzu to zwykle ostatni element, który się w nim pojawia. Malarstwo i grafika być może jeszcze znajdują swoje miejsce w naszych wnętrzach, gorzej jest z rzeźbą. Rzeźba jest mi jednak bliższa niż płaskie przedstawienia. Możemy jej dotknąć, poczuć temperaturę, fakturę i kształt. Możemy o wiele więcej niż tylko patrzeć. Chciałabym dzisiaj poświęcić chwilę mobilom, które są specjalnym – ruchomym rodzajem rzeźby.

Mobile to rzeźby abstrakcyjne skonstruowane zwykle z drucików, blaszek, kulek funkcjonujące na zasadzie balansu pomiędzy poszczególnymi elementami. Tradycję mobili zapoczątkował twórca sztuki kinetycznej, amerykański rzeźbiarz, malarz i grafik – Alexander Calder. Więcej na temat Calder’a możecie poczytać tutaj. Jego mobile były poruszane powiewem powietrza lub przy użyciu silniczków.

   Naśladowców Caldera nie brakuje i co jakiś czas kolejny projektant lub artysta powraca do idei mobilu na swój własny sposób. Ciekawym przykładem jest pochodząca z Brukseli Corinne van Havre, projektantka wnętrz i biżuterii. W skład jej kolekcji przedmiotów wyposażenia wnętrz, inspirowanych biżuterią, wchodzą przepiękne metalowe mobile. Innym przykładem jest francuski artysta tworzący w Paryżu – Xavier Veilhan. Jego mobile wykonane z metalu i korka możemy podziwiać w galeriach sztuki, natomiast dzieła Corinne dostępne są w regularnej sprzedaży.

  Mobil jest specjalnym rodzajem rzeźby nie tylko ze względu na to, że jest obiektem ruchomym, ale także z powodu tego, że posiada funkcję użytkową we wnętrzu. Współcześnie działająca w Kopenhadze pracownia GamFratesi stworzyła w tym roku linię mobili, zatytułowaną Balance. Mobile składają się z elementów, z których możemy układać dowolne kompozycje kolorystyczne. Podoba mi się jak piszą o nowym produkcie na swojej stronie:

„Dla nas i dla większości ludzi każdy dzień to poszukiwanie balansu w życiu. Mobile Balance powstały po to, aby nam o tym przypominać. Mobile w tradycji Alexandra Caldera wiszą z sufitu, dzieląc przestrzeń za pomocą nowoczesnych przegród, na mniejsze intymne obszary. System Balance łączy elementy wykonane z materiału z metalowymi. Oprócz tego, że mobil to rzeźba za pomocą, której można podzielić przestrzeń, pochłaniają one także dźwięki, a to funkcja nieoceniona w przestrzeni.”

GamFratesi

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Alexander Calder, GamFratesi, Laloul, Xavier Veilhan,
ŹRÓDŁA: Alexander CalderGamFratesi, Laloul, Xavier Veilhan,

 

Alexander-Calder Mobile www.collagedesign.pl

Alexander Calder

Alexander-Calder Mobile www.collagedesign.pl

Alexander Calder

Alexander-Calder Mobile www.collagedesign.pl

Alexander Calder

Mobile www.collagedesign.pl

GamFratesi

Mobile www.collagedesign.pl

GamFratesi

Mobile www.collagedesign.pl

GamFratesi

Mobile www.collagedesign.pl

Corinne Van Havre

Mobile www.collagedesign.pl

Corinne Van Havre

Mobile www.collagedesign.pl

Mobile www.collagedesign.pl

Xavier Veilhan

  • Też ostatnio pisałam o sztuce we wnętrzach, bo dla mnie to bardzo istotny element kreacji każdego wnętrza. Takie mobile widzę w pokoju dziecinnym, więc może kiedyś w przyszłości będę posiadaczką jednego z nich. Zgadzam się, że rzeźba dostarcza nam wyjątkowych doświadczeń, ale uważam, że obraz też możemy dotykać, zwłaszcza kolaże.

    • Gabriela

      Karolina – oczywiście czytałam Twój wpis o sztuce! Zresztą tak jak wszystkie inne:)

  • bardzo lubię mobile – za delikatność, zaskoczenie i ożywienie, jakie wprowadzają do wnętrza. Ostatnio byłam w Palmie na Majorce i tam mają na mieście mobil Caldera, ale tez mobile są bardzo popularne w kawiarniach, sklepach – strasznie mi się to podobało. Sama mam dwa w pokoju dziecięcym (smoki i roboty) i jeden w kuchni zrobiony własnoręcznie – z żurawi origami. Fajny wpis! pozdrawiam!