Pisałam już na blogu o roślinach domowych w kontekście trendów panujących w ostatnim czasie: „Trendy 2016 – Wiszące Rośliny”. Rośliny domowe pojawiły się także we wpisie o najmodniejszym w tym roku we wnętrzach kolorze – „Greenery – Kolor Roku 2017”. Możecie w nim zobaczyć przepiękne wnętrza, w których rośliny grają pierwsze skrzypce. Jak już ostatnio pisałam styczeń upływa u mnie pod znakiem koloru zielonego. Nie inaczej będzie dzisiaj, ponieważ przygotowałam dla Was moje zestawienie ulubionych roślin domowych.
Rośliny domowe
1. araukaria wyniosła Araucaria heterophylla
2. bluszcz pospolity Hedera helix
3. pilea, pieniążek Pilea peperomioides
4. kalatea Calathea orbifolia
5. paprotka Polypodiopsida cronquist
6. asparagus Asparagus sprengeri
7. monstera dziurawa
8. kencja Howea forsteriana
9. liwistona chińska Livistona chinensis
10. sagowiec odwinięty Cycas revoluta Thunb.
11. fikus lirolistny Ficus lyrata
Araukaria
To drzewko idealnie ozdobi wnętrze przez cały rok, a w okresie Świąt Bożego Narodzenia możemy z powodzeniem użyć jej jako mini ekologicznej choinki. Pisałam już o araukarii – „Święta We Wnętrzach„. To niepozorna roślinka, która zauroczyła mnie właśnie ze względu na swój świąteczny urok. Pamiętam to drzewko jeszcze z dzieciństwa, mieli ją moi rodzice i powiem szczerze, wtedy bardzo mi się nie podobała. Gust jak widać może się zmienić… Araukaria lubi mieć dużo miejsca, więc postawcie ją z dala od innych roślin. Nie lubi gdy pada na nią bezpośrednio światło słoneczne, lubi miejsca zacienione. Lubi też wilgoć -powinna mieć stale wilgotną ziemię, ale trzeba uważać, aby nie zalać jej korzeni.
Bluszcz
To roślina, którą już mam i bardzo ją lubię. Mam w planach zasadzić go na balkonie i czekać aż zarośnie całkowicie jedną ze ścian. Mam już nawet przywiezione w tym celu szczepki mrozoodpornego bluszcza od teściów. Do bluszczu na balkonie przekonało mnie to, że szybko się rozrasta i jest rośliną zimozieloną.
Pilea (pieniążek)
Pilea to niezwykła roślina. Razem z monsterą i fikusem lirolistnym tworzą wielką trójkę najmodniejszych od kilku lat roślin domowych. Co ciekawe wszyscy chcą ją mieć, ale nie wiadomo do końca skąd ją wziąć. Wyczytałam, że jest bardzo łatwa w utrzymaniu i bardzo szybko się mnoży. Trzeba przyznać, że jest to wdzięczna roślinka, dla której z pewnością znalazłoby się miejsce w moim domu.
Kalatea orbifolia
Tę odmianę kalatei odkryłam przy okazji wpisu „Greenery – Kolor Roku 2017”, czyli stosunkowo niedawno. Kalatea nazywana jest także „modlącą się rośliną” ponieważ wieczorami jej blaszki liściowe ustawiają się ku górze. Nie jestem jednak pewna czy dotyczy to tej konkretnej odmiany… Może coś wiecie na ten temat? Największą zaletą kalatei są niesamowicie piękne liście. Wydaje mi się, że niedługo będzie tak popularna jak pieniążek, monstera czy fikus lirolistny… Kalatea nie jest jednak łatwa w uprawie. Nie do końca odpowiada jej klimat naszych mieszkań, bo przyzwyczajona jest do wilgotnych tropików.
Paprotka
Paprotkę wszyscy znamy. To tak popularna roślina, że prawdopodobnie macie ją, lub mieliście w swoim domu. Nieodmiennie mnie jednak zachwyca. Wiecie, że istnieje aż 10 tysięcy jej odmian? Ostatnio coraz bardziej popularne stają się rośliny sadzone w szklanych pojemnikach. Często wykorzystuje się w tym celu właśnie paprotki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to roślina łatwa w uprawie. Lubi stanowiska lekko zacienione, nie narażone na bezpośrednie światło słoneczne, powinna mieć stale wilgotno, ale trzeba uważać aby jej nie zalać.
Asparagus
Lubię tą roślinę ze względu na ciekawy wygląd. Kojarzy mi się głównie z kwiaciarniami, ponieważ wykorzystuje się ją we florystyce. Choć to niepozorna roślina może stworzyć na prawdę niesamowity klimat we wnętrzu (zobaczcie tutaj). Asparagus to roślina, która wypuszcza zwisające pędy, a zatem świetnie wygląda kiedy wisi, lub stoi na specjalnym stojaku. W uprawie jest dość łatwa jeśli stoi na jasnym stanowisku, ale bez dostępu bezpośredniego światła słonecznego. Lubi być często podlewana.
Monstera
To z pewnością najpopularniejsza, obok fikusa lirolistnego, roślina we wnętrzach. Pamiętam ją z dzieciństwa (jak większość roślin które tu pokazuję) ponieważ moja mama jest wielką miłośniczką roślin doniczkowych. Rośnie powoli, w ciągu roku może wypuścić 1 lub 2 liście, ale dorasta nawet do 200 cm. Jest dość łatwa w uprawie i dobrze znosi nawet dość zacienione miejsca, dlatego często hodowana bywa w biurach i miejscach użyteczności publicznej. Monstera nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, lubi wilgotne powietrze dlatego warto ją zraszać.
Palmy
Palmy to także rośliny domowe. Przyznam się, że w palmach zakochałam się przy okazji tworzenia tego wpisu. Nie wiedziałam o nich do tej pory prawie nic. Pierwsza spodobała mi się kencja, później zwróciłam uwagę na liwistonę. Wszystkie palmy lubią stanowiska widne (ale nie bezpośrednio nasłonecznione) i ciepłe (ok 20 stopni). Wskazane jest też wilgotne powietrze. Są to rośliny długowieczne i szybko rosnące przy odpowiedniej pielęgnacji. Podobnie jak monstera lubią mieć ciągle wilgotną ziemię, a także spryskiwane liście. W lecie można je wynieść na balkon, ale trzeba uważać aby nie stały bezpośrednio na słońcu.
Kencja, liwistona

Kencja

Kencja, Liwistona

Liwistona
Sagowiec odwinięty
Często mylony jest z palmami, ale należy do klasy sagowców. Przyznam, że również na początku myślałam, że jest to palma… Roślina ta jednak pochodzi z Japonii. Sagowiec rośnie bardzo powoli, podobnie jak monstera czy fikus lirolistny wypuszcza jeden, dwa liście rocznie. Lubi miejsca jasne, ciepłe i przestronne więc nie nadaje się na parapety. Co ciekawe w okresie wzrostu powinna być podlewana raz na 10 dni. Liście powinny być zraszane częściej ponieważ lubi wilgotne powietrze.
Fikus lirolistny
Obok monstery to najbardziej popularna roślina we wnętrzach. Swoją drogą jestem bardzo ciekawa, jak to się dzieje, że jedne rośliny stają się bardziej, a inne mniej popularne we wnętrzach. Domyślam się, że trendy początkują co zdolniejsze pracownie, a reszta po prostu się na nich wzoruje. Fikus pochodzi z Afryki i w związku z tym lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe (ok.20 stopni). Podobnie jak poprzednie rośliny lubi wilgoć w powietrzu i dlatego należy spryskiwać mu liście. Potrzebuje sporo miejsca, więc nadaje się raczej do dużych przestrzeni.
Rośliny domowe to temat rzeka. Przygotowując dla Was ten wpis myślałam o kilku konkretnych roślinach, ale im więcej oglądałam inspiracji, tym więcej wspaniałych roślin chciałam w nim umieścić. Nie znalazł się w tym zestawieniu np. uroczy szczawik trójkątny, czy sansewieria. Dlatego podejrzewam, że o roślinach domowych jeszcze u mnie poczytacie.
Jestem ciekawa, która z tych roślin podoba Ci się najbardziej? Jeśli w jakikolwiek sposób zainspirowałam Cię moim zestawieniem to zostaw proszę swoją opinię w komentarzu!
Zapraszam Cię także na mój Instagram oraz Fan Page na Facebooku , gdzie piszę o remoncie mojego mieszkania i publikuję zdjęcia, których nie znajdziesz na blogu:)
AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Pinterest, Leroy Merlin
ŹRÓDŁA: Pinterest, Wikipedia, Świat Kwiatów