Design, Trendy
komentarzy 7

Trendy 2015 – Korek

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam korek wykorzystany w jakimś dobrze zaprojektowanym produkcie (chyba był to pojemnik) nie byłam przekonana do tego materiału. Zwłaszcza że pojemnik ten był także dostępny w wersji z białego marmuru i z metalu (miedzi lub mosiądzu). Biały marmur jest moim ukochanym materiałem, podobnie jak kolorowe metale, które od kilku lat niezmiennie cieszą się wielką popularnością wśród projektantów designu. Korek miał więc bardzo silną konkurencję. Zauważyłam jednak u siebie pewną tendencję, (socjologowie twierdzą, że wspólną wszystkim ludziom) polegającą na tym, że im częściej widzę jakąś rzecz, tym bardziej się do niej przekonuję.

   Moje pierwsze skojarzenia dotyczące korka sięgają lat 90. kiedy odwiedzałam, którąś z koleżanek z podstawówki. Pamiętam, że ściany jej mieszkania były wyłożone korkową boazerią. Wtedy zabieg ten zrobił na mnie ogromne wrażenie, bo nie miałam wcześniej kontaktu z tym materiałem we wnętrzach. Pamiętam to miłe głuche odczucie związane ze stukaniem w korkowe ściany i chęć podskubywania go… Korek wydawał mi się (i chyba był) wtedy materiałem luksusowym, dziś mam zgoła odmienne odczucia.

   Zauważyłam, że korek coraz częściej gości we wnętrzach. Choć ta tendencja trwa już jakiś czas. Pojawia się w postaci mebli, akcesoriów domowych, oświetlenia, a także tradycyjnej boazerii. W sierpniu Ikea wprowadzi do sprzedaży nową serię mebli i akcesoriów wykonanych z korka. Trzydzieści przedmiotów zaprojektowanych zostało przez londyńską projektantkę Ilse Crawford.

   Korek ze względu na swoje właściwości- po polakierowaniu staje się wodoodporny, nadaje się do stosowania w kuchni i łazience. Oprócz tego zatrzymuje ciepło, pochłania nadmiar wilgoci i tłumi dźwięki zarówno dobiegające z zewnątrz, jak i te powstające w środku pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał delikatny, podatny na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne.

Świecznik – Uno, Andreas Engesvik
Pojemnik – Storage Stone, Menu
Stolik – Estimo, Customform
Karafka – Corky Carafe, Muuto
Karafka – Water Carafe, Norm Architects
Stolik – Sintra, Frama

 

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Norm Architects, Tina Hellberg, StudioIlse, Frama, Muuto
ŹRÓDŁA: Norm Architects, Tina Hellberg, StudioIlse, Frama, Muuto

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Tina Hellberg

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Tina Hellberg

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Tina Hellberg

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Sinnerlig, Ikea

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Sinnerlig, Ikea

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

Trendy - korek, www.collagedesign.pl

 • Również nie byłam przekonana co do tego materiału, ale korek jest cudowny! Bardzo się cieszę z jego powrotu :)) Mam nadzieję, że zostanie na dłuuugo.
  Gdy byłam dzieckiem bardzo lubiłam jedną ścianę pokrytą korkiem u mojej koleżanki. Zazdrościłam jej, że mogła przyczepiać zdjęcia i karteczki na całej ścianie. Ja musiałam się wtedy zadowolić niewielką tablicą korkową, wielkości bloku A3.
  Dzisiaj korek podoba mi się jako materiały wykorzystywany np. w pojemnikach czy butelkach, jako ładnie zaprojektowane wieczko jak na zdjęciach, które przedstawiłaś. Teraz chyba nie pokryłabym korkiem całej powierzchni ściany ze względu na jego delikatną strukturę. Myślę, że gdybym miała dzieci to korek w ich pokojach po jakimś czasie wyglądałby bardzo źle (sama również uwielbiałam podskubywać korkową ścianę w pokoju koleżanki :D).
  Pozdrawiam bardzo ciepło!

  • Gabriela

   Dzięki za opinię:)
   Mnie się właśnie taka ściana z korka bardzo spodobała i gdybym miała się decydować na korek we wnętrzu to właśnie w formie całej ściany, ewentualnie coś na kształt lamperii, ostatnio szaleję na ich punkcie… Myślę, że taka ściana jest dobrym pomysłem do biura, do pokoi dziecięcych też, bo po zalakierowaniu nie powinna być jednak aż tak bardzo podatna na zniszczenia.

 • Podejrzewam, że znajdzie się tutaj dużo więcej osób, które stwierdzą brak przekonania do tego materiału, chyba głównie ze względu na wytrzymałość i utrzymanie. Korek jest niezwykle efektowny, ale wydaje mi się, że tylko nieliczni Klienci odważą się na zastosowanie go w swoim wnętrzu – a naprawdę wielka szkoda 😉
  pozdrawiam 🙂

  • Gabriela

   Hmm, Poczytałam trochę na temat wytrzymałości i starzenia się korka i z tego co np. tutaj:
   http://www.corkpol.pl/korek-i-jego-wlasciwosci/ jest napisane nie jest tak źle. Nie mam jeszcze jednak własnych doświadczeń z tym materiałem…
   Myślę, że zdania mogą być podzielone, tak samo jak w temacie blatów kuchennych z marmuru bianco carrara, u nas wciąż mało popularnych ze względu na łatwość plamienia się, a w Wielkiej Brytanii bardzo powszechnie stosowanych…

   • rewelacyjny artykuł, na pewno jak komuś będę proponowała takie rozwiązanie – wykorzystam go! dziękuje bardzo 🙂 mam nadzieje, że ktoś się w końcu odważy 😉
    Z blatami się również zgadzam – czytałam o nich bardzo dużo i tutaj nikt mnie osobiście nie musi przekonywać 🙂
    pozdrawiam 🙂

 • sonia

  Jakas polska firma robi panele z korka. Juz o tym rozmawialysmy? 😉

  • Gabriela

   Tak to prawda. Można kupić też panele z korka. Nie będę tu reklamować żadnej konkretnej firmy, ale takie panele to pomysł warty przemyślenia.