Design, Marki
komentarze 2

Ulubione Marki – Menu

Menu www.collagedesign.pl

Firmę Menu poznałam stosunkowo niedawno, w porównaniu z innymi moimi ulubionymi markami – Muuto i Hay, ale od razu się w niej zakochałam. Nie przypadkiem zapewne oczarował mnie proponowany przez nich design, wiele bowiem z ich produktów zaprojektowanych zostało przez Jonasa Bjerre Poulsena z Norm Architects. Jonas jako architekt wnętrz, fotograf, projektant wzornictwa i dyrektor artystyczny w jednym (pisałam już o nim tutaj) wysuwa się powoli na czoło moich branżowych autorytetów. Jego osobę cechuje niezwykła wręcz wszechstronność, a design prostota połączona z wewnętrzną elegancją. Dołączając do tego brak jakichkolwiek zbędnych elementów i funkcjonalność cechującą jego wzornictwo, mogę powiedzieć, że przemawia ono do mnie mocniej niż jakiegokolwiek innego projektanta. Śmiało można uznać, że spójność designu proponowanego przez markę Menu wynika właśnie z działalności Jonasa, bo to do niego, jako odpowiedzialnego za dział designu w firmie, trafiają prace projektantów, i to on na pierwszym etapie decyduje o tym, które z nich wejdą na stałe do produkcji.

   Menu to marka stawiająca na innowacyjność. Została założoną w Danii w 1976 roku. Firma skupia się na wysokiej jakości wykonania i świeżym skandynawskim designie. Swój styl nazywają delikatnym minimalizmem – „soft minimalism”. Tym co interesuje Menu w designie najbardziej, są nowe materiały, innowacyjne rozwiązania i sprytnie zaprojektowane detale. Zanim wypuszczą produkt na rynek, upewniają się, że spełnia któryś z trzech warunków: posiada nową funkcję, jest wykonany z nowego materiału lub został wyprodukowany przy użyciu nowej metody produkcji.

   Przesłanie firmy, dobrze podsumowują słowa:

„We believe in making design matter.
Are we going to save the world by doing this? No.
Are we going to try anyways? Oh yes.”Menu

   Dla Menu projektują najlepsi projektanci z całego świata. Co ciekawe każdy projektant, który uważa, że jego produkty odzwierciedlają ideę soft minimalizmu może im przesłać swój projekt, a firma rozważy jego produkcję. Do grona projektantów Menu należą, oprócz Skandynawów: Czesi, Włosi, Tajwańczycy, Indonezyjczyk, Niemcy i Hiszpanie. Polskę dumnie reprezentuje Jan Kochański, którego projekt szufelki i zmiotki zadziwia mnie prostotą wykonania i innowacyjnością funkcji.

   Do moich ulubionych produktów Menu, które chciałabym Wam dziś pokazać, należą:

Lampa GM 15 Pendant
Młynki Bottle Grinder
Świecznik CHUNK of Marble
Kinkiet Warren Lamp
Lusterko Pepe Marble Mirror
Zegar Marble Wall Clock
Półka Gridy Fungi Shelf
Stolik Afteroom Side Table
Krzesło Afteroom Chair

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Menu
ŹRÓDŁA: Menu

 

Menu www.collagedesign.pl

Menu www.collagedesign.pl

Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl Menu www.collagedesign.pl

  • Ja też bardzo lubię Menu. Moi faworyci z ich oferty to leżanka, lampa GM 15 i drabina łazienkowa. Nie widziałam wcześniej regału, a też jest świetny.

    • Gabriela

      Leżanka mebel ładny, ale jakoś nie przykuł mojej uwagi, może ze względu na rzadkie zastosowanie w polskich wnętrzach… Lampę Grethe Meyer też uwielbiam zwłaszcza miedzianą, a drabinka też świetna, choć jakoś wcześniej do mnie nie dotarło, że to mebel łazienkowy…:)