Design, Marki
komentarzy 11

Ulubione Marki – Muuto

Muuto www.collagedesign.pl

Chciałabym dzisiaj rozpocząć cykl wpisów, które będą dotyczyły moich ulubionych marek ze świata designu i urządzania wnętrz. Mam nadzieję, że informacje, które tu zamieszczę, będą przydatne zarówno dla osób związanych zawodowo z projektowaniem i architekturą wnętrz, jak i dla wielbicieli designu.

   Nie bez powodu pierwszą firmą, którą chciałabym Wam przedstawić jest Muuto. Jest to jedna z moich ulubionych, jeśli nie ulubiona firma produkująca meble, oświetlenie i akcesoria domowe w duchu designu nordyckiego (określenie nordycki ma nieco szerszy zakres niż skandynawski, oprócz państw skandynawskich- Danii, Szwecji, Norwegii, zalicza się do nich także dwa inne państwa północy-Islandię i Finlandię).

   Firma Muuto jest stosunkowo nową marką stworzoną w 2006 roku przez Krisitiana Byrge i Petera Bonena. Pełna nazwa firmy – Muuto New Nordic odnosi się do misji, jaką przyjęła na siebie ta marka. Muutos z języka fińskiego oznacza „zmiana”, „nowa perspektywa”, „New Nordic” dosłownie „nowe nordyckie” odnosi się do idei czerpania inspiracji przy tworzeniu nowych, świeżych projektów z tradycyjnego nordyckiego designu. Celem firmy jest rozpowszechnianie tradycji skandynawskiego designu w nowej oryginalnej odsłonie. Jej celem jest wypełnienie świata pięknymi, użytecznymi i prostymi przedmiotami.

   Chociaż produkty Muuto tworzą estetyczną całość i wydawałoby się, że zaprojektowane zostały przez jednego lub kilku projektantów w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Prawie każdy z nich został stworzony przez innego projektanta. Do tej pory dla Muuto pracowało już 35 projektantów.

   Założeniem firmy Muuto jest wspieranie działalności młodych twórców poprzez włączanie do produkcji najlepszych projektów wyłonionych w konkursach. W ten sposób do produkcji trafił jeden z moich ulubionych produktów Muuto- krzesło Nerd zaprojektowane przez ówczesnego studenta Davida Geckelera. Proces projektowy wygląda w tej firmie mniej więcej tak:

„Starannie wybieramy najbardziej utalentowanych projektantów ze Skandynawii i dajemy im wolność w wyrażaniu swojej historii w projektach codziennych przedmiotów. Przesuwając granice designu skandynawskiego na swój własny sposób, oferują nam swoje nowe perspektywy. Pytamy ich, jak widzą krzesło, wazon, lampę albo jakiś inny codziennie używany przedmiot?”.

Muuto

   O jakości designu, który w ten sposób powstaje, świadczy fakt, że jakiś czas temu (obecnie ta liczba pewnie wzrosła) jedenaście spośród ich produktów było prezentowanych na wystawach stałych w muzeach designu. Jednym z takich eksponatów, które można kupić, jest projekt młynka Plus projektu Norway Says.

   Podoba mi się podejście z zaufaniem do projektanta będące fundamentem procesu twórczego proponowanego przez firmę Muuto. Myślę, że brak zaufania często stanowi największą przeszkodę w relacjach klient-inwestor i to nie tylko w branży architektury wnętrz, ale wszystkich innych zawodów artystycznych jak grafika, architektura czy fotografia.

   Trudno mi było wybrać moje ulubione projekty firmy Muuto, ponieważ podobają mi się prawie wszystkie proponowane przez nich produkty. A musicie wiedzieć, że jest to wyjątek, bo jestem bardzo wybredną osobą. Oprócz tego, że uwielbiam chyba wszystkie sofy, jakie mają w kolekcji, do moich ulubionych produktów należą:

Krzesło Nerd
Komoda Reflect
Lampa Under The Bell
Wieszaki The Dots
Stolik Around
Młynek Plus

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Muuto
ŹRÓDŁA: Muuto, Dwell

muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

Muuto www.collagedesign.pl

 • Sonia

  Teraz to już się pogubiłam czy moja wymarzona sofa jest z muuto czy z hay :p

  • Gabriela

   Może następnym razem napiszę o Hay to rozpoznasz 😉

   • sonia

    No bo ta rozowa sofa mnie rozwalaaaaaaa moze to alternatywa dla szarosci? 🙂 ostatnio lubie kolory!

    • Gabriela

     Pastele są teraz baardzo na czasie:) więc jak najbardziej polecam różową sofę! Poza tym ileż można otaczać się tylko ta bielą i szarością, trochę koloru na wiosnę jak najbardziej się przyda.

 • Michał

  Te meble są super… pominąwszy „te” krzesełka co się chyba nazywają Nerd. Nie znoszę ich w całości! Na szczęście nie stać mnie na nie. Bardzo „graficzne” formy… jak z programu 3d.

  • Gabriela

   Jeśli chodzi o ceny produktów Muuto i w ogóle designu z wyższej półki to jest to temat na osobną dyskusję, gdyż rzeczywiście są zaporowe…

 • Lubię ! Lubię bardzo 🙂 tak samo jak HAY, więc chyba mamy podobny gust.

  • Gabriela

   Na to wychodzi, ale jak można nie cenić powiedziałabym, że najlepszych na świecie producentów designu? Chyba, że masz jeszcze inne typy? Ja do wielkiej trójcy zaliczyłabym jeszcze Menu…

 • Oj…chyba pokochała tę markę 🙂

  • Gabriela

   Cieszę się, właśnie taki był mój cel!

 • justi justii

  Fajnie to wszystko wygląda i takie wnętrza są z całą pewnością przytulne. Mnie też spodobały się ostatnio meble https://www.umeblujmieszkanie.pl i tak myślę, czy nie kupić ich. Chciałabym, żeby mnie też się udało stworzyć tak ładne i ciepłe wnętrza. Odpowiednio je zaaranżować i zagospodarować.