Wnętrza publiczne
Komentuj

Westberlin Coffee Bar & Mediashop w Berlinie

westberlin coffee bar & mediashop berlin 1 collagedesign.pl

westberlin coffee bar & mediashop berlin 11 collagedesign.pl
westberlin coffee bar & mediashop berlin 9 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 7 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 10 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 13 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 3 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 8 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 4 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 12 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 6 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 2 collagedesign.plwestberlin coffee bar & mediashop berlin 5 collagedesign.pl

Jeśli hasła takie jak trzecia fala kawy, ekologizm i lokalizm nie są wam obce, a dodatkowo interesuje was zimna wojna i historia Berlina to kawiarnia i mediashop – Westberlin w Berlinie jest miejscem, które powinniście odwiedzić. Mnie do odwiedzenia tego miejsca zachęciło dobrze zaprojektowane wnętrze i wyposażenie w meble, jednego z moich ulubionych producentów – duńskiej firmy Hay. Trafiłam do niej zupełnie przypadkiem spacerując ulicą Friedrichstrasse położoną w jednej z bardziej urokliwych dzielnic Berlina – Kreuzberg. Jak się później okazało, oprócz tego, że kawiarnia ta jest dobrze zaprojektowana, jest też miejscem, w którym parzenie kawy jest sztuką, historia spotyka się z teraźniejszością, a właścicielem jest architekt, który postanowił połączyć w tym miejscu swoją pasję picia kawy, obcowania z ludźmi i projektowania wnętrz. Więcej na temat tego ciekawego miejsca na mapie Berlina możecie się dowiedzieć z materiałów prasowych, które otrzymałam od Westberlin – wywiadu z Kaiem Bröerem i krótkiej notki biograficznej.

Westberlin jest zarówno kawiarnią jak i miejscem, w którym można kupić magazyny o designie, architekturze, sztuce. Jest przestrzenią dynamiczną. Jaki wpływ na taką koncepcję tego miejsca miał wciąż zmieniający się Berlin?

Rzeczywiście myślę, że Berlin po raz kolejny jako miasto się zmienia i jestem szczęśliwy, że mogę być częścią tego zjawiska. Inspiracją dla stworzenia Westberlin był jednak „news BAR” w Nowym Jorku, miejsce, które lubiłem odwiedzać w latach 90-tych.  Ale oczywiście lokalizacja Westberlin w słynnej dzielnicy Kreuzberg (starego centrum medialnego Berlina) także miała wpływ na to, że zdecydowałem się na stworzenie takiego niejednoznacznego miksu coffee & i mediashop’u!

Jakiego rodzaju ludzi wyobrażałeś sobie spotkać w Westerlin i czy twoje wyobrażenia od czasu niedawnego otwarcia się potwierdziły?

Jestem bardzo zadowolony z reakcji klientów na kawiarnię. Nasi goście to głównie lokalni mieszkańcy, pracownicy mass mediów, agencji, galerii. Są też oczywiście turyści, którzy trafiają do nas spacerując po tych wciąż niestety zaniedbanych zakątkach Berlina – na swojej drodze do Muzeum Żydowskiego lub Berlinische Gallerie.

Westberlin znajduje się bardzo blisko Checkpoint Charlie, najbardziej znanego w czasie zimnej wojny przejścia granicznego pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim. Czy taka lokalizacja pomogła Ci wybrać nazwę dla kawiarni?

Nie traktuję tej nazwy aż tak poważnie, chociaż oczywiście lokalizacja po zachodniej stronie Friedrichstrasse miała wpływ na nazwę. Myślę, że ta nazwa powoduje dość zabawne sytuacje – część turystów i niektórych berlińczyków, którzy przechadzają się w okolicy, wchodzi i wypowiada się na temat nazwy kawiarni. Wszyscy oni myślą, że są na terenie byłego NRD (podczas gdy znajdują się na terenie dawnego Berlina Zachodniego). Myślę, że wynika to z tego, że ta część miasta jest dość zaniedbana. Nazwa Westberlin (pisane jako jedno słowo) wzięła się stąd, że było to oficjalne określenie jakiego NRD używało w stosunku do Berlina Zachodniego. Podczas gdy RFN używało nazwy Berlin, Berlin (West) lub nieoficjalnie West-Berlin. W NRD nazwy Westberlin używano na wszystkich oficjalnych mapach. Zabieg ten miał oczywiście na celu marginalizację zachodniej części miasta. Nazwa kawiarni wynika też z tego, że mieszanka ludzi mieszkających tutaj jest bardzo zachodnio berlińska: starsze panie, pary gejowskie i imigranci z całego świata!

Czy to, że jesteś architektem miało wpływ na powstanie Westberlin, zarówno z praktycznego jak i koncepcyjnego punktu widzenia?

Jeśli chodzi o stronę praktyczną to bycie architektem bardzo mi pomogło. Dzięki temu udało mi się stworzyć kawiarnię, która wygląda inaczej niż większość innych „nowych” kawiarni, ale wciąż pozostaje miejscem przytulnym i przyjaznym. Od strony koncepcji tego miejsca jako kawiarni to fakt, że używamy lokalnych wypieków, mamy lekko palone kawy, uzdolnionych baristów i doskonałe wyposażenie, nie było by możliwe bez pomocy mojej przyjaciółki April. April zdobywała doświadczenie w jednym ze specjalizujących się w podawaniu kawy hotspocie w Portland, w stanie Oregon. Czuję się szczęśliwy, że dzięki niej mogę szkolić siebie i moich baristów w trzeciej fali kawy.

Kai Bröer

   Właściciel Westberlin – coffeebar & mediashop, urodził się  22 lipca 1970 roku w Heidelbergu. Jego rodzice poznali się w Berlinie Zachodnim w latach 60-tych. Tata uciekł z armii, mama pochodziła z Berlina. Niedługo po jego narodzinach rodzice przenieśli się na południe Niemiec. Ukończył liceum, poszedł do wojska i w 1990 roku przeprowadził się do Berlina by studiować architekturę. Po skończeniu studiów przeniósł się do Londynu na dwa i pół roku by pracować w biurze architektonicznym Urban Salon. Po powrocie do Berlina wraz z dwójką przyjaciół ze studiów otworzył własną firmę –bfs -d – biuro projektowe, realizujące przede wszystkim projekty wnętrz dla prywatnych inwestorów.

   Po dziesięciu latach Kai Bröer opuścił biuro architektoniczne, aby poświęcić się swojemu najnowszemu projektowi Westberlin – coffee & mediashop – Friedrichstrasse 215, 10969 Berlin – Kreuzberg.

AUTOR: Gabriela Huzarska
FOTO: Westberlin
ŹRÓDŁA: Westberlin